Ahhoz, hogy birtokunkba kerülhessen a jogosítvány elsősegély vizsgát is tennünk kell – hiszen fontos, hogy mindenki, aki részt vesz a közúti közlekedésben, képes legyen legalábbis az alapszintű elsősegélyt nyújtani embertársainak. Ha csak annyit tud valaki, hogyan lehet egy súlyosabb sérültet biztonságba helyezni, már az is életet menthet egy baleset alkalmával.
A tanfolyam maga bárki által elvégezhető, s az oktatott ismeretek elsajátítása sem okozhat gondot. Jó esetben az alapvető elsősegély-nyújtási fogásokat már néhány nap alatt is maradéktalanul elsajátíthatjuk, hogy azután a megfelelő pillanatban felhasználva azokat segíthessünk másokon. Az egyetlen kritérium, hogy 18 éven aluliaknak a vizsga letételéhez szülői engedélyre van szükségük.
A tanfolyam során elméleti és gyakorlati ismereteket egyaránt oktatnak, s ezeket természetesen a vizsga során is számon kérik. A vizsgáztatásért a Magyar Vöröskereszt szakemberei felelnek – ők végzik a vizsgázók minősítését a szervezet minőségirányítási rendszerének vonatkozó szabályai alapján.
A vizsga maga, bár elméleti kérdések is szerepelnek rajta, elsősorban gyakorlati jellegű – így a vizsgáztatók megbizonyosodhatnak arról, hogy a jogosítványt szerezni akarók nem csak tudják, mit kell csinálni vészhelyzetben, de képesek megfelelően végre is hajtani a szükséges teendőket. Így minden vizsgázónak be kell mutatnia egy újraélesztést, egy betegvizsgálatot, illetve az eszméletlen beteg ellátását (a stabil oldalfektetést), valamint meg kell oldania két tételt.